Normálna

Naše hodnotenie:
4.5/5
Zdieľať
Poslať
Vytlačiť

Via ferrata Dve Veže - Liptovské Revúce

Via ferrata Dve Veže - poloha

B - C/D

00:15

01:00

00:15

J

20 - 70 v. m

Popis via ferraty Dve Veže

Kedy navštíviť: Jún – Január

Webstránka: https://ferrataliptov.sk/
Oficiálny názov: 
Via ferrata Dve Veže
Pohorie: Veľká Fatra
Hora: Dve Veže (cca 800 m n.m.)
Prevýšenie na ferrate: 20 – 70 v. m.

Obtiažnosť: rôzne obtiažnosti (B-C/D)
Prístup k ferrate: 00:15
Trvanie ferraty: 01:00
Trvanie zostupu: 00:15

Charakteristika ferraty: Via ferrata Dve Veže je súbor viacerých ferratových trás, ktoré sú umiestnené na troch skalnatých vežiach vápencového pôvodu. Ferrata sa nachádza blízko dedinky Liptovské Revúce a patrí k najmladším ferratám na Slovensku. Via ferrata Dve Veže svojim charakterom asi najviac pripomína zaistené trasy alpského typu. Jednotlivé trasy sú sú jednosmerné, rozdelené podľa obtiažnosti, istené oceľovým lanom a ponúkajú dostatočné množstvo umelých, ako aj prírodných stupov. Keďže sa na ferrate nachádza viacero rozlične náročných trás, je vhodná aj pre skúsenejších, ako aj začínajúcich lezcov. Každá z 9 trás je veľmi dobre označená informačnou tabuľou o svojej náročnosti. Via ferrata Dve Veže vznikla v spolupráci O.Z. Dve Veže a rezortom Gothal.

Popis ferraty: Trasy 1 a 2: Prvé dve ferraty majú obtiažnosť B/C a A/B a vedú na prvú, najmenšiu vežu. Ide o jednoduché trasy na zahriatie, ktoré zdoláte do pár minút. Z vrcholu prvej veže vedie aj krátučký lanový mostík, z ktorého je možné sa napojiť na trasu č.3 vedúcu na ďalšiu vežu.

Trasy 3 a 4: Tretia a štvrtá ferrata vedú na druhú vežu, avšak na odlišné miesto na vrchole. Trasa č.3 je jednoduchšia a má náročnosť B/C. Trasu č.4 možno považovať za najťažšiu trasu celej ferraty (C/D). Je síce veľmi dobre zaistená kramlami, ako aj prírodnými stupmi, avšak nie všade je vzdialenosť medzi nimi úplne optimálna. Ide o pomerne vzdušnú trasu, ktorá stúpa kolmo nahor a je bez zbytočných oddychových pasáží. V závere trasy sa cesta rozvetvuje a vrchol je možné zdolať dvoma spôsobmi. Cesta vľavo vedie cez zarastenú časť skaly a dovedie vás okamžite na vrchol. Ak zvolíte cestu vpravo, po ceste si môžete vychutnať oddych a krásne výhľady z drevenej lavičky, ktorá je na tomto mieste nainštalovaná. Na ľavej strane lavičky ústí aj záver trasy č.5.

Trasy 5 a 6: Tieto ferraty sú umiestnené z druhej strany veže č.2 a vedú na rovnaký vrchol ako trasa č.4. Obidve trasy sú veľmi dobre zaistené kramlami, nie sú náročné (C a B/C) a cca v polovici výstupu sa spájajú. Odhalená vzdušná časť skaly je veľmi pekným fotogenickým úsekom, na ktorom si vďaka dostatočnému množstvu kramlí môžete bez problémov vychutnať krásne výhľady do okolia. Nástup na trasu č.6 je možný dvoma spôsobmi. Buď môžete rovnako ako pri trase č.5 nastupovať zo spodu, alebo môžete na túto trasu plynulo prejsť cez lanový mostík z trasy č.7.

Trasy 7, 8 a 9: Posledné tri trasy vedú na tretiu vežu. Ferraty na tejto veži sú krátke, lezecky nenáročné a asi najzaujímavejšou z nich je trasa č.7 s obtiažnosťou B. Cca v polovici tejto ferraty je možné sa napojiť na adrenalínový lanový mostík, z ktorého je možné plynulo prejsť na trasu č.6. Trasy 8 a 9 majú náročnosť B a B/C.

Vysvetlenie obtiažnosti: Via ferratu Dve veže klasifikujeme ako ferratu s normálnou náročnosťou. Ferrata je síce vzdušná a jej súčasťou je aj trasa s obtiažnosťou C/D, napriek tomu sú jej trasy krátke a veľmi dobre zaistené. Via ferrata Dve Veže môže byť skvelým štartom pre začínajúcich lezcov, ako aj miestom na tréning pre skúsenejších lezcov.

Potrebné vybavenie: Kompletná ferratová výstroj (helma, set, brzda).

Tip: Súčasťou ferraty sú aj panely náučného chodníka, ktoré informujú o faune a flóre v oblasti, kde sa ferrata nachádza.

Nástup a zostup

Počet ciest vedúcich na vrchol: 5
Počet zostupových ciest: 1

Nadmorská výška nástupu: neuvedené
Dĺžka ferraty: dokopy cca 500 m

Súradnice vrcholu: 48.9406003N, 19.2262992E
Súradnice nástupu: 48.9405675N, 19.2263564E

Nástup na ferratu: Od zaparkovaného auta zamierte najprv cez vyšliapaný chodník priamo k lesu. Chodník sa bude stáčať doprava k lesu, pokračujte rovno popri skalách až kým neprídete k strmému stúpaniu. Po zdolaní krátkej strmej časti dorazíte až k informačnej tabuli kúsok od trasy č. 3 a 4. Nástup je nenáročný, má dĺžku cca 500m a nezaberie vám viac ako 15 minút.

Zostup z ferraty: Na zostup z ferraty použite turistický náučný chodník, ktorý ste použili aj na nástup.

Poznámka k zostupu: V strmej časti nástupu a zostupu zvýšte opatrnosť. V prípade, že v predchádzajúce dni pršalo, môže byť táto časť cesty dosť šmykľavá.

Príjazd

Najbližšie mesto/obec: Liptovské Revúce
Súradnice parkoviska: 48.9370694N, 19.2251681E
Presná adresa parkoviska/príjazdu: St. Lorenz
Presný popis príjazdu: Z hlavnej ulice v dedine Liptovská Osada zabočte na dedinu Liptovské Revúce (cca v strede obce). Pokračujte stále rovno popri rieke Revúca. Po cca. 3-4 kilometroch jazdy uvidíte po pravej strane priamo pri ceste parkovisko. Od parkoviska pokračujte pešo cca 500m až k nástupu na ferratu

Ďalšie zaujímavé ferraty:

Stredne ťažká

D

00:30

01:00

Ťažká

C/D

01:30

03:00

Stredne ťažká

C/D

00:20

03:00

Stredne ťažká

D

01:30

02:00

Chceli by ste niečo zmeniť, alebo doplniť?

Pomôžte nám vytvoriť čo najpodrobnejšiu databázu via ferrata! Ak máte akékoľvek pripomienky k uvedeným informáciám o ferrate, alebo by ste chceli niečo doplniť či zmeniť, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžete tak ostatným lezcom nájsť čo najpodrobnejšie informácie!