Zbierajte pečiatky z vysokohorských chát na Slovensku!

Stredne ťažká

Naše hodnotenie:
4.8/5
Zdieľať
Poslať
Vytlačiť

Intersport Klettersteig - Donnerkogel

Intersport Klettersteig - poloha

C/D

00:20

03:00

01:30

SZ

470 v. m

Popis ferraty

Kedy navštíviť: Jún – Október

Oficiálny názov: Intersport Klettersteig – Donnerkogel
Pohorie: Dachstein
Hora: Großer Donnerkogel (2 054 m)
Prevýšenie na ferrate: 470 v. m.

Obtiažnosť: C/D
Prístup k ferrate: 00:20/01:30
Trvanie ferraty: 03:00 h
Trvanie zostupu: 01:30 h

Charakteristika ferraty: Veľmi populárna, stredne náročná ferrata, ktorá sa nachádza v pohorí Dachstein. Aj vďaka svojmu adrenalínovému, 40 metrovému lanovému mostu označovanému ako “rebrík do neba”, láka mnoho lezcov. Túto ferratu odporúčame začínať skorej ráno, aby ste sa vyhli davom turistov, ktorí v letnej sezóne môžu vytvoriť zápchu hlavne pri vstupe na lanový mostík. Ferratou vystúpate na vrchol Großer Donnerkogel (2050 m.n.m.), ktorý ponúka nádherné panoramatické výhľady na ľadovcové pohorie Dachstein a jeho najvyšší vrchol Hoher Dachstein (2995 m.n.m.)

Popis ferraty: Výstup ferratou Intersport sa delí na 4 etapy. Spočiatku mierne úseky (B/C) pomerne rýchlo vystrieda prvý úsek (C/D). V tomto duchu sa nesie celá ferrata, kde ľahšie úseky striedajú ťažšie. Na zaistenej ceste sa nachádza veľké množstvo oddychových miest a pasáží. Nakoľko je ferrata veľmi frekventovaná, niektoré skalné úseky sú už pomerne dosť vyšúchané, preto zvýšte svoju opatrnosť. V prvej etape si užijete dosť oceľových stupov, krátky rebrík ale aj klasické lezenie pomocou lana a skál.

Druhá etapa je tvorená prevažne traverzami (A/B) a je dobre zaistená lanom. Cesta vedie pod vrchol Kleiner Donnerkogel, po ktorého prekonaní na vás čaká ikonický lanový rebrík, ktorý spája dve skalné veže. Na informačnej tabuli pri mostíku sa uvádza maximálny počet 4 lezcov naraz. Rebrík je síce značený (B), ale je veľmi exponovaný.

Pre tých ktorý si tento adrenalín chcú odpustiť, sa dá mostík obísť z pravej strany, tiež krátkou zaistenou cestou. Po mostíku nasleduje 3 etapa a kolmý skalný výšvih náročnosti (C/D). 4 etapa je vzdušný hrebeňový výstup označený (B/C) ktorý pomaly uvoľňuje na (A/B) až k vrcholovému krížu Großer Donnerkogel. Na celej trase sú 3 únikové cesty. Celá ferrata by vám mala zabrať 3 hodiny, tento čas však môže narásť v závislosti od množstva lezcov na ferrate.

Vysvetlenie obtiažnosti: Ferratu hodnotíme ako stredne ťažkú najmä z dôvodu jej veľkej návštevnosti, ktorá môže výrazne predĺžiť váš pobyt na nej.

Potrebné vybavenie: Kompletná ferratová výstroj (helma, set, brzda). Odporúčame použitie odsedáku a taktiež netreba zabudnúť na veľké množstvo vody.

Tip: Zvýšenú opatrnosť na tejto ferrate venujte v prípade dažďa v predchádzajúcom dni. Neodporúča sa ferratu absolvovať za nepriaznivého počasia.

V roku 2021 lístok na obojsmernú lanovku pre dospelého stál 17 eur. Prvá lanovka začína 8:15 a posledná lanovka ide dole o 17:50. Aktuálne informácie ohľadom lanovky, otváracích hodinách a cenách nájdete na tomto odkaze. V prípade, že vám zostanú ešte sily a chuť, môžete si po zostupe pridať ešte neďalekú zábavnú ferratu Laserer Alpin Klettersteig ktorá sa nachádza hneď pri jazere Gossau.

Nástup a zostup

Počet ciest vedúcich na vrchol: 2
Počet zostupových ciest: 1

Nadmorská výška nástupu: 1 580 m n. m.
Dĺžka ferraty: – 

Súradnice vrcholu: 47.5242819N, 13.4813817E
Súradnice nástupu: 47.5278933N, 13.4792281E

Nástup na ferratu: Použitím lanovky Gosaukammbahn si skrátite prístup na 20 minút od hornej stanice lanovky. V opačnom prípade si prirátajte zhruba 1:15 k výstupu klasickým turistickým chodníkom. Od hornej stanice lanovky nasledujte dobre vyznačenú trasu smerom k chate Gablonzer Hütte, odkiaľ miernym stúpaním dorazíte k začiatku ferraty.

Zostup z ferraty: Z vrcholu zostupujeme sa severozápad po červenej turistickej značke (trasa 628), ktorá je zároveň aj bežnou výstupovou trasou. Cesta je miestami istená oceľovým lanom. Zostupová trasa je pomerne náročná, prudká a nepríjemná, nakoľko je terén skalnatý a miestami suťový. Zaberie vám zhruba 1,5 hodiny k hornej stanici lanovky.

Poznámka k zostupu:

Príjazd

Najbližšie mesto: Reit
Súradnice parkoviska: 47.5338700N, 13.4960356E
Presná adresa parkoviska/príjazdu: Gosauseestraße, Gosau
Presný popis príjazdu: Po príjazde do Gosau sa vydajte stále rovno po ulici Gosauseestraße. Táto ulica vedie až k jazeru Gosausee, odkial štartuje lanovka. Pozdĺž tejto cesty sa nachádza niekoľko parkovísk, ktoré bývajú v prípade pekného počasia veľmi vyťažené. Odporúčame najprv overiť stav na najbližšom parkovisku, ktoré sa nachádza hneď pod nástupom na lanovku a v prípade obsadenosti postupovať na parkoviská nižšie.

Galéria

Ďalšie zaujímavé ferraty:

Stredne ťažká

Laserer Alpin Klettersteig

C

00:20

00:50

Ťažká

Kaiser Franz Joseph - Seemauer

C/D

01:30

03:00

Stredne ťažká

Gebirgsvereins Klettersteig

D

00:30

01:30

Stredne ťažká

Hans von Haidsteig Klettersteig

D

02:00

01:30

Chceli by ste niečo zmeniť, alebo doplniť?

Pomôžte nám vytvoriť čo najpodrobnejšiu databázu via ferrata! Ak máte akékoľvek pripomienky k uvedeným informáciám o ferrate, alebo by ste chceli niečo doplniť či zmeniť, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžete tak ostatným lezcom nájsť čo najpodrobnejšie informácie!

Scroll to Top