Normálna

Naše hodnotenie:
4.5/5
Zdieľať
Poslať
Vytlačiť

Laserer Alpin Klettersteig (Gosausee)

Intersport Klettersteig - poloha

C

00:20

00:50

00:20

JZ

60 v. m

Popis via ferraty Laserer Alpin

Kedy navštíviť: Máj – Október

Oficiálny názov: Laserer Alpin Klettersteig
Pohorie: Dachsteingebirge
Hora: Lärchkogel (1 231 m)
Prevýšenie na ferrate: 60 v. m.

Obtiažnosť: C
Prístup k ferrate: 00:20
Trvanie ferraty: 00:50
Trvanie zostupu: 00:20

Charakteristika ferraty: Via ferrata Laserer Alpin je krásna via ferrata rozprestierajúca sa priamo nad horským jazerom Gosausee. Ponúka krásne výhľady na okolité vrchy Dachsteinu, unikátne lezenie priamo nad jazerom, ako aj adrenalínový prechod cez oceľové lano v závere ferraty. Lezci často využívajú túto ferratu ako doplnkovú v rámci výletu na Intersport Klettersteig.

Popis ferraty: Via ferrata Laserer Alpin Klettersteig má svoj štart hneď po chodníkom asfaltovej cesty, ktorá vedie okolo jazera. Nad jazerom nastúpite na prvý A úsek a pokračujete tesne nad vodou. Po ďalších dvoch B pasážach, nasledujú dva mierne silovejšie C úseky. Tie môžu byť pre niekoho vyčerpávajúce, obzvlášť po po predchádzajúcich dňoch ferratovania. Prechod nad jazerom je náročnejší obzvlášť vtedy, ak je skala mokrá. V závere prechodu nad jazerom nasleduje ďalší C úsek, ktorý vás privedie opäť na úroveň cesty. Nasleduje oceľový rebrík (Himmelsleiter), ktorý vedie k ďalšiemu skalnému úseku obtiažnosti C. Trasa sa stáča doprava a vedie k najvyššiemu bodu bodu ferraty (Steinwanne) cez posledné dva C úseky ferraty (Michelangelo). Od Steinwanne pokračuje ferrata smerom dole, čo môže byť nepríjemne obzvlášť vtedy, ak je skala mokrá. Stupy sú však pomerne rozumne rozmiestnené a v prípade chýbajúcej kramle je k dispozícii dostatok prírodných stupov. Po prekonaní klesania sa dostanete cez dva B úseky k nástupu na oceľový lanový most (Seilbrücke). Ten je veľkým spestrením celej ferraty, avšak v určitých bodoch jeho prechodu vám môže trochu stúpnuť adrenalín. Po prekonaní lanového mosta nasledujú už jednoduché A-B úseky smerom dole, ktoré vás privedú priamo na chodník, odkiaľ ste ferratu štartovali.

Vysvetlenie obtiažnosti: Laser Alpin Klettersteig zaraďujeme medzi ferraty s normálnou obtiažnosťou. Má ľahký prístup, je dobre zaistená. Mierne komplikácie pri lezení môžu nastať v prípade, že je skala mokrá.

Potrebné vybavenie: Kompletná ferratová výstroj (helma, set, brzda).

Tip: V prípade, že sa chystáte na ferratu Intersport Klettersteig, určite zaraďte po odpočinku do svojho plánu aj Laserer Alpin Klettersteig. Bude bude pre vás príjemným bonusom po náročnejšom lezení na via ferrate Intersport.

Nástup a zostup

Počet ciest vedúcich na vrchol: 1
Počet zostupových ciest: 1

Nadmorská výška nástupu: 933 m n. m.
Dĺžka ferraty: 120 m

Súradnice vrcholu: 47.5297006N, 13.5102553E
Súradnice nástupu: 47.5299419N, 13.5079292E

Nástup na ferratu: Od posledného parkoviska pri štarte lanovky Gosaukammbahn pokračujte stále rovno smerom k jazeru Vorderer Gosausee. Pokračujte po asfaltovej ceste popri jazere stále rovno. Po pár minútach prídete k nástupu na ferratu.

Zostup z ferraty: Na vrchole odbočte doprava a pokračujte po červenej značke až k chate Huberthaus. Od chaty pokračujte kúsok rovno a opäť hneď doprava dole pod skalnú stenu na chodník Springlessteig (zelená značka). Zelené značenie vás dovedie dole až k parkovisku pri penzióne Seiser Toni. Alternatívna zostupová trasa vedie z vrcholu smerom doľava k chate Wilhelm Eichert-Hütte (Wanderweg 201A / NÖ Landesrundwanderweg). Kúsok pred chatou odbočíte doľava na Wagnersteig (žltá značka). Pokračujete stále dole. až pokým sa nedostanete na cestu, ktorá vedie k penziónu Seiser Toni.

Poznámka k zostupu:

Príjazd

Najbližšie mesto: Gosau
Súradnice parkoviska: 47.5331475N, 13.4971253E
Presná adresa parkoviska/príjazdu: Gousaustraße, Gosau
Presný popis príjazdu: V závislosti od smeru príjazdu do mesta Gosau, je nutné pokračovať v na ulicu Gousaustraße (na križovatke s ulicou Pass Gschütt Straße doprava na Gousaustraße/ po príjazde z ulice Vordertalstraße pokračovať rovno na Gousaustraße). Na tejto ulici je veľa parkovísk a v prípade skorého príchodu je možné zaparkovať priamo pod nástupom na lanovku. Z parkoviska je nutné prejsť pešo hore a pokračovať až k jazeru.

Ďalšie zaujímavé ferraty:

Stredne ťažká

D

00:30

01:00

Ťažká

D

00:15

04:00

Stredne ťažká

C/D

00:20

03:00

Stredne ťažká

D

02:00

01:30

Chceli by ste niečo zmeniť, alebo doplniť?

Pomôžte nám vytvoriť čo najpodrobnejšiu databázu via ferrata! Ak máte akékoľvek pripomienky k uvedeným informáciám o ferrate, alebo by ste chceli niečo doplniť či zmeniť, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžete tak ostatným lezcom nájsť čo najpodrobnejšie informácie!