Ťažká

Naše hodnotenie:
4.5/5
Zdieľať
Poslať
Vytlačiť

Kaiser Franz Joseph Klettersteig - Seemauer

D

00:15

04:00

02:00

J

770 v. m

Topo PDF

Topo JPG

Popis ferraty

Kedy navštíviť: Máj – August

Oficiálny názov: Kaiser Franz Joseph Klettersteig – Seemauer
Pohorie: Hochschwab-Gruppe
Hora: Hochblaser (1 771 m n.m.)
Prevýšenie na ferrate: 770 v. m.

Obtiažnosť: D
Prístup k ferrate: 00:20 min
Trvanie ferraty: 04:00 h
Trvanie zostupu: 02:00 h

Charakteristika ferraty: Ferrata Kaiser Franz Joseph týčiaca sa nad jazerom Leopoldsteinersee patrí rozhodne k tým najkrajším ferratám v Rakúsku. Za tento titul vďačí najmä krásnym výhľadom, vzdušným pasážam a celkovému prevýšeniu 860 m. Ferratu je možné rozdeliť na 4 hlavné úseky a je ju možné opustiť na dvoch únikových miestach. Typickým a veľmi známym prvkom tejto ferraty je aj dvojitý lanový most v poslednej pasáži.

Popis trasy: 
Najťažším je na ferrate Kaiser Franz Joseph paradoxne jej začiatok. Hneď po nástupe na vás čakajú dve pasáže s označením „D“. Ide o pasáže s miernym negatívnym previsom, kde budete potrebovať vela síl. Po zdolaní prvej časti si môžete oddýchnuť na prvom „odpočívadle“ (Erzbergblick). Nasleduje miesto, kde môžete ferratu bezproblémov opustiť napríklad v prípade zhoršujúceho sa počasia (križovatka Kaisersteig). Ferrata pokračuje lesným chodníkom, ktorý vás zavedie opäť ku skale. Táto časť ferraty je typická dlhými exponovanými úsekmi a nezameniteľnými výhľady. Náročnosť druhej štvrtiny ferraty je max. C/D. Po zdolaní tohto úseku nasleduje ďalšie oddychové miesto (Schwalbnest). Nasleduje ďalšia časť s dvoma C úsekmi vedúca na ďaľšiu oddychovku s názvom Adlerhorst. Odtiaľto pokračuje ferrata do svojej predposlednej časti. Pripravte sa na veľmi vzdušnú pasáž s dvoma C a C/D úsekmi. Po zdolaní tejto otvorenej pasáže prídete na otvorenú trávnatú plochu (Steigbuch). Tu je možné ferratu ukončiť a vyšlapať až na vrchol. Určite vám však odporúčame pokračovať vo ferrate ďalej. Po prejdení posledného skalnatého úseku na vás čaká finále v podobe skvelého lanového mosta. Ten síce nikam nevedie, ale je veľmi príjemným bonusom.

Vysvetlenie obtiažnosti: Ferratu radíme medzi ťažšie najmä kvôli jej celkovej dĺžke a náročnosti zostupovej trasy. Odporúčame si pribaliť veľké množstvo tekutín.

Potrebné vybavenie: Kompletná ferratová výstroj (helma, set, brzda). Odporúčame použitie odsedáku a taktiež netreba zabudnúť na veľké množstvo vody.

Tip: Komu by sa po zdolaní ferraty Kaiser Franz Joseph málilo, môže ešte navštíviť nedaľeko vzdialenú ferratu Rosslochhöhlen Klettersteig. Tá je skutočným unikátom, nakoľko vedie cez 70 metrov hlbokú jaskyňu. Pripravte sa však na náročnosť na úrovni D/E.

Nástup a zostup

Počet ciest vedúcich na vrchol: 3
Počet zostupových ciest: 2

Nadmorská výška nástupu: 750 m n. m.
Dĺžka ferraty: 770 v. m

Súradnice vrcholu: 47.5868833N, 14.8618189E
Súradnice nástupu: 47.575167208347395N, 14.851586110299298E

Nástup na ferratu: Štart ferraty je vzdialený cca 15 minút od parkoviska po červenej značke (cesta č. 822). Na nástup k ferrate vás tiež dovedú značky.

Zostup z ferraty: Pri zostupe z ferraty Kaiser Franz Joseph Klettersteig je treba byť veľmi opatrný. Zostup je pomerne dlhý (cca. 2 hodiny) a je veľmi strmý. Zostup začína pozvolna v lese a strieda ho miestami veľmi strmý lesných chodník. Pozor si treba dať aj v poslednej časti zostupu, ktorá je tvorená zosúvajucími sa kameňmi. Odporúčame mať na hlave helmu a nechystať sa na zostup po tme.

Poznámka k zostupu: Na zostup je možné použiť aj alternatívnu, bezpečnejšiu trasu. Je potrebné však potrebné prísť až na vrchol Hochblaser (cca 1 hod.). Z vrcholu je potrebné vyraziť smerom na Hasenwilzinghütte a odtial smerom dole až späť na parkovisko. Alternatívna zostupová trase zaberie cca 3 hodiny.

Príjazd

Najbližšie mesto: Eisenerz
Súradnice parkoviska: 47.5733661N, 14.8525872E
Presná adresa parkoviska/príjazdu: Seestraße 11, 8790 Eisenerz, Rakúsko
Presný popis príjazdu: Z hlavnej ulice odbočte na ulicu Seestraße až pokým neprídete na platené parkovisko pri jazere Leopoldsteinersee (chata Seestüberl).

Ďalšie zaujímavé ferraty:

Stredne ťažká

Laserer Alpin Klettersteig

C

00:20

00:50

Stredne ťažká

Intersport Klettersteig

C/D

01:30

03:00

Stredne ťažká

Gebirgsvereins Klettersteig

D

00:30

01:30

Stredne ťažká

Hans von Haidsteig Klettersteig

D

02:00

01:30

Chceli by ste niečo zmeniť, alebo doplniť?

Pomôžte nám vytvoriť čo najpodrobnejšiu databázu via ferrata! Ak máte akékoľvek pripomienky k uvedeným informáciám o ferrate, alebo by ste chceli niečo doplniť či zmeniť, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžete tak ostatným lezcom nájsť čo najpodrobnejšie informácie!